Відкритий лист
від колективу Львівського академічного молодіжного театру імені Леся Курбаса у зв’язку із ситуацією, яка склалась навколо приміщень будівлі театру по вул. Леся Курбаса, 3.
Голові Львівської обласної державної адміністрації
Козицькому М. З.
В.о. голови Львівської обласної ради
Холоду Ю. І.
В.о. начальника управління майном спільної власності Львівської обласної ради
Білоусу А. В.
Депутатам Львівської обласної ради
Міському голові Львова
Садовому А. І.
Депутатам Львівської міської ради
Департаменту розвитку
В.о. директора департаменту розвитку
Кулинич І. В.
Управлінню культури ЛМР
В.о. начальника управління культури
Тарабану О. В.
Культурно-мистецькій спільноті та всій українській громадськості
Львівський академічний молодіжний театр імені Леся Курбаса віддано працює на розвиток української культури вже майже 40 років. Ні для кого не є відкриттям, що культура - це питання національної безпеки. Особливо в часі сьогоднішньої повномасштабної війни росії з Україною важливим завданням нашого суспільства є збереження української культури. І саме театральне мистецтво є тим потужним методом збереження нашої ідентичності, методом самоусвідомлення, який сприяє пошукам здорового способу прийняття, пережиттю та переосмисленню страждання і сили людського духу в умовах війни задля зцілення, відновлення і можливості будувати та розвивати суспільство із сильними соціальними та культурними цінностями.
Від моменту заснування, спершу як театру-студії, до сьогодні зі статусом академічного, лауреата Національної Шевченківської премії, премії імені Леся Курбаса, та ін., театр завжди вирізнявся високоінтелектуальним і неповторним репертуаром. Ще наприкінці 80-х років ХХ століття, всупереч тотальній радянській несвободі, засновники театру натхненно розвивали у своїй творчості кращі інтенції Леся Курбаса у пошуках нових театральних форм, технік, інструментів, підходів до постановок вистав та взаємодії із глядачем. Ми пишаємося та ділимось з глядачами своєю історією та історією будівлі, в якій працюємо, адже вона є пам'яткою архітектури місцевого значення, та була спроєктована для театру-вар’єте “Casino de Paris” ще в 1909 році.
Як не парадоксально, Театр Курбаса зміг вистояти в непевні часи 90-их років, але сьогодні його розвиток та діяльність опинилися під загрозою. У зв’язку з відсутністю достатнього простору для роботи та творчого процесу, весь адміністративний та творчий склад театру (а це 53 працівника) змушений виживати на сміховинних 752,4 кв. м., адже театр займає лише частину приміщень будівлі по вул. Леся Курбаса, 3. А 3 та 4 поверхи перебувають у власності Львівської обласної ради і на сьогоднішній день простоюють порожніми та не використовуються для розвитку української культури. Натомість пошиття та зберігання театральних костюмів, виготовлення, ремонт, зберігання декорацій та реквізиту проходять у непристосованих для цього підвалах будівлі. Та навіть репетиції вистав і заняття зі студентами факультету культури і мистецтв ЛНУ з акторської майстерності та сценічної мови часом вимушено також проходять у підвалі. Окрім того, підвал театру також служить укриттям під час повітряної тривоги. Якщо в штаті 53 людини, а посадкова кількість у глядацькому залі - до 100 місць, то на 1 людину у театрі в середньому припадає не більше 5 кв. м. У зв’язку з цим театр не має змоги випускати більше 3-4 прем’єр на рік, оскільки через відсутність простору неможливо реалізувати навіть репетиційний процес декількох проєктів одночасно.
Говорячи про приміщення театру варто зазначити про ще одну проблему - вже багато років очікує реалізації проєкт реставрації загальної системи опалення будівлі. ПКД розроблема лише на приміщення, які знаходяться в користуванні Театром ще в 2016 році. Оскільки виконання даних робіт в будівлі потребує цілісного підходу, факт користування приміщеннями будівлі двома різними інституціями значно ускладнює процес та частково навіть унеможливлює. Хоча за останні 10 років силами Театру, за рахунок коштів бюджету Львівської міської територіальної громади було проведено реставрацію балкону, реставрацію вікон та дверей, реставрацію фасаду будівлі, реалізовано проєкт з підсвітки фасаду. Тобто є і наснага і ресурси зберегти саму будівлю, творити у ній сучасну українську культуру, виховувати нові покоління талановитих акторів, але для цього критично не вистачає простору.
Легендарний театр, який є одним з найяскравіших представників сучасного українського театру, за роки свого існування сприяв створенню та розвитку багатьох відомих та вагомих культурних проєктів, щорічних знакових яскравих театральних прем'єр. Проте сьогодні, через брак простору, придатного для подальшої роботи, опинився на межі виживання та зупинки творчого розвитку. І це враховуючи, що серед талановитих акторів театру є троє Заслужених артистів України і троє Народних артистів України! Українська культура має творитися не у підвалах!
За майже 40 років своєї творчої діяльності Театр імені Леся Курбаса створив понад 100 постановок, виховав кілька поколінь акторів та інших театральних діячів, співпрацював та продовжує налагоджувати співпрацю із чудовими партнерами, включно з глядачами та благодійниками, і все з єдиною метою: продовжувати мистецькі пошуки для розвитку театрального мистецтва. І найбільшою перепоною сьогодні є та критично мала площа, на якій доводиться працювати. Творча історія Театру є мистецьким та культурним надбанням не лише для міста Львова, ми працюємо для розвитку всієї української театральної культури на національному та міжнародному рівні.
Театр Курбаса від початку свого заснування працює в будівлі по вул. Леся Курбаса, 3, займаючи лише частину приміщень 1, 2 та 5 поверхів. Впродовж всього часу діяльності завжди існував конфлікт щодо спільного користування будівлею з іншою інституцією - Обласним центром народної творчості. В умовах співіснування двох інституцій в одній будівлі, ми стикалися із низкою серйозних проблем. Зважаючи на поважний вік будівлі, відсутність реставраційних робіт всередині театру та погану звукоізоляцію між поверхами, дуже часто події Центру заважали проведенню вистав в театрі, адже наші глядацькі зали знаходяться один під одним. Окрім того, театр гостро потребує додаткових репетиційних та адміністративних приміщень. Попри численні звернення Театру до Львівської обласної адміністрації починаючи ще з 1997 року, із проханням посприяти у вирішенні даного питання та передати в оренду Театру приміщення 3 та 4 поверхів, справа за всі попередні роки не зрушувалась з місця.
Починаючи з січня 2024 року ми отримали надію на позитивне вирішення питання, оскільки інституцію, що працювала на 3 та 4 поверхах було вирішено відселити в інше приміщення. Починаючи з липня місяця приміщення простоювало порожнім, а вже в жовтні нас шокують новиною про те, що ці два поверхи віддаються в оренду Львівській медичній академії імені Андрея Крупинського для занять студентів, що стало для нас свідченням категоричного заперечення всієї нашої діяльності, оскільки поєднання двох інституцій настільки різних напрямків буде створювати очевидні перешкоди для нормального співіснування одних і других.
І це попри те, що ми не раз наголошували, що між Театром та Львівським національним університетом імені Івана Франка укладено договір про дуальну освіту. Тобто, при Театрі є свої студенти, майбутні актори, а їх на курсі є 17, які потребують не просто аудиторій для занять, а справжнього театрального простору. І цим ідеальним простором для них може бути 3 поверх нашої будівлі!
Театр Курбаса народився в невизначений час української історії, і те, що він успішно працює досі, є свідченням важливості та цілісності мети його існування. Нам болить, коли російські ракети знищують наші установи, наших дієвців культури. Нашому суспільству потрібно згуртовуватися, нашу культуру потрібно зберігати та розвивати!
Тому закликаємо Львівську обласну раду віддати Львівському академічному театру ім. Леся Курбаса в оренду приміщення 3 та 4 поверхів у будівлі на вул. Леся Курбаса, 3, адже це питання збереження та подальшого розвитку нашого театру як інституції.
Звертаємось до всієї української громадськості підтримати нас в цій боротьбі!